Pistole vz.27 vs. Mauser mod.1914 vs. Frommer STOP vs. Walther PPK

Střílelo se na klasický pistolový terč 50/20, a to na 15m. Počasí bylo ideální, polojasno, bezvětří, teplota okolo 25°C. Jako střelivo byly použity standardní náboje S&B 7,65mm Br. FMJ 73g.

U všech čtyř pistolí se jednalo o nestřílené starší kusy. Tedy stav výborný 1A.

Vz. 27

Jedná se o poválečnou výrobu. Zbraň fungovala naprosto spolehlivě. Zpětný ráz odpovídal shora deklarované ráži, nicméně byl srovnatelný s P.38, která je v mnohem výkonnější ráži. Chod spouště byl příjemný, bez zadrhnutí. Pistole střílí pouze v režimu SA. Ze čtyř pistolí v ráži 7,65mm střílela nejpřesněji. Mířidla jsou klasická vojenská. Zbraň je velmi plochá a úchopové drážky na závěru nejsou dostatečně výrazné, tedy její natažení upocenými či mastnými rucemi je problematické.

Frommer STOP

Pistole má poněkud neobvyklé uspořádání - s vratnou pružinou nad hlavní. Chování zbraně při střelbě je neobyčejně klidné a kultivované a snese bez problémů srovnání s pistolemi ráže .22LR. Zpětný ráz je neznatelný. Chod spouště byl přijatelný. Miřidla jsou opět vojenského charakteru, resp. odpovídají době vzniku pistole, tedy jsou špatně čitelná. Zbraň pracuje pouze v SA režimu.

Walther PPK

Jako jediná 7,65-ka funguje v SA/DA režimu. Jedná se o tak klasickou a všeobecně známou zbraň, že její bližší popis je zbytečný. Svým chováním je velmi podobná české vz.27. Chod spouště typický pro zbraň vyrobenou s Německou pečlivostí.

Mauser 1914

Mechanismus je pouze jednočinný, tedy SA. Její chování při střelbě je opět velmi podobné vz.27, ale hlaveň zbraně se při střelbě prudce zvedá.

clanky/testy zbrani/test3/image29041 clanky/testy zbrani/test3/image28121